Skocz do zawartości

sierpnióweczki 2014 | Forum dla mam


Donna30

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mamusia
xandi napisał(a):

Basia - z tetrą to rzeczywiście niezwykłe, bo sami sobie roboty dodają 😉 W moim szpitalu nie pozwalają używać chusteczek do pupy, smoczków i jest ogromny nacisk na karmienie piersią, ale mi to akurat bardzo odpowiada, więc luzik 🙂

Wydawalo mi sie to normalne ze w szpitalu jest tetra. Musza sprawdzac smolke a pampers ja cala wciaga. Ogolnie w szpitalu w Pyskowicach jest spoko bo nic dla dziecka nie musze przynosic. Przez caly pobyt oni ubieraja dziecko w ciuszki ktore maja. W domu sie zastanawialam na poczatku czy nie uzywac tetry, ale jak zobaczylam w szpitalu ile tego schodzi to mi sie odechcialo 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,2 tys.
  • Utworzono
  • Ostatniej odpowiedzi

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

Najbardziej rozmowne osoby w tym wątku

  • Mamusia
czarna79 napisał(a):
Marta pamiętsz jak nasza koleżanka z forum wrześniówek cały czas używała tetry jak sie nie mylę do 2 lat , pampersy jedynie do lekarza ....my byłyśmy pełne podziwu dla niej ...ciekawe czy z drugim dzieckiem też używa tetry ?????

Podobno jak dziecko zawsze uywa tetry to latwiej go nauczyc sikac na nocnik 🙂
Ale nie sprawdzalam 😉 tzn w pewnym momencie zaczelismy tetry uzywac (ok 1,5 roku) ale w ciagu dnia. zeby zobaczyl ze ma mokry tyleczek i ze to przyjemne nie jest i faktycznie podzialalo dosc szybko sie nauczyl na nocnik 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Basienka84 napisał(a):
czarna79 napisał(a):
Marta pamiętsz jak nasza koleżanka z forum wrześniówek cały czas używała tetry jak sie nie mylę do 2 lat , pampersy jedynie do lekarza ....my byłyśmy pełne podziwu dla niej ...ciekawe czy z drugim dzieckiem też używa tetry ?????

Podobno jak dziecko zawsze uywa tetry to latwiej go nauczyc sikac na nocnik 🙂
Ale nie sprawdzalam 😉 tzn w pewnym momencie zaczelismy tetry uzywac (ok 1,5 roku) ale w ciagu dnia. zeby zobaczyl ze ma mokry tyleczek i ze to przyjemne nie jest i faktycznie podzialalo dosc szybko sie nauczyl na nocnik 🙂

przez jakiś czas to ja rozumiem ale nie całe 2 lata codziennie biedna to prała i prasowała ...najgorzej to na początek bo tego dużo schodzi ,,,,ale się nie poddała ....moja mała 2 razy zasikała majtki od temtej pory woła .....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Basiu dlatego napisałam, że pewnie jakiś powód używania tej tetry jest. Bo w dzisiejszych czasach to ja wątpię, że ktoś sam od siebie by sie zdecydował. Chociaż są ekologiczni rodzice - czy jak to się mówi. Ja to chyba zbyt wygodna jestem i tetry używam do innych celów 🙃 ale jeśli ktoś ma na to ochotę - podziwiam. Tak jak napisałaś, tyle prania i prasowania i co chwilę zmiana. A jednak nasi rodzice dawali sobie świetnie z tym rade.

Czarna wow! Jak to brzmi 😮 ja za to niedługo po Tobie 🤢 ale i tak szczerze to do mnie nie dochodzi. Jakaś taka spokojna jestem. Bardziej się boję tego PO... Jak ja ogarnę wszystko...
A co do koleżanki i używania tetry - chylę czoło, podziwiam i nie dowierzam! ja to jednak zbyt wygodna jestem 😜

Xandi to u mnie w okolicznych szpitalach pełen luz. Nie naciskają chyba na nic. Chociaż u mnie w szpitalu jest położna laktacyjna i wiem, że ona bardzo pomaga ale nikt nie zmusza - aż szkoda. Wiem, że często się narzeka na to \"naciskanie na kp\" ale myślę sobie... No kurde ja bym tak chciała!

Kasia śliczna ta twoja córcia 🤪 widziałam fotki na FB. Ah te włosy i oczęta!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Hej wam 🙂
Dominika ja też byłam na weselu w sobotę, jak założyłam sukienkę i stanęłam przed lustrem to mało się nie rozpłakałam że jestem taka gruba 🤢 gdyby nie makijaż to pewnie bym się poryczała
a mężuś do mnie że zajebiście wyglądam, potem na weselu każdy mi mowił że ślicznie wyglądam więc zostało mi się tylko uśmiechać i dziękować, wiadomo wszyscy na ciebie patrzą i te same pytania zadają, mąż dumny jak paw a ja bym się schowała pod stół czasem, a to że alkoholu nie piłam to wogóle mi to nie przeszkadzało, więc Domi głowa do góry i brzuch też i ciesz się że jesteś taka inna 🙂
dziewczyny teraz proszę mi napisać która miała zapalenie pęcherza bo chyba mnie dopadło 🤢
ciągle bym do łazienki leciała, ciągle kłuje i nacisk na pęcherz okropny, a mała na dodatek tak wojuje że już się martwię żeby nie wyskoczyła za wcześnie bo sama w domu bez męża jestem
napiszcie jak temu zaradzić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Dominika ja też potwierdzę słowa Kasi i Renaty 🙂 na weselu nasłuchałam się samych komplementów choć czułam się jak grubasek, a picie soczków to żaden problem. Ja bym się zdecydowała jechać, to w końcu brat Twojego narzeczonego. A na ślub cywilny nie musisz się specjalnie stroić, wsytarczy jakaś elegancka tunika i będzie ok 🙂 a na wieczór na grilla zwykłe ciuchy

Renata ja miałam podobne objawy ale to nie było zapalenie pęcherza tylko zator w nerce i bardzo wysoki poziom lleukocytów, lepiej zrób sobie zwykłe badanie moczu, powinno wyjść czy wszystko jest ok

Basia ja miałam podobną przygodę ale nie byłam wtedy w ciąży no i nie miałam dziecka z tyłu - a i tak już prawie płakałam z rozpaczy, na dodatek komórka zgubiła zasięg. A teraz to bym pewnie zawału dostała 🤔
A co do tetry - aż muszę zapytać sąsiadkę jak to wygląda bo rodziła w Pyskowicach w styczniu i nic nie wspominała 😎

W ogóle to tej pory nie narzekałam ale nie mam komu się wyżalić więc żalę się Wam - coraz gorzej radzę sobie z bólem w dole kręgosłupa, do tej pory łapało mnie tylko po wysiłku i na parę minut ale niestety jest coraz gorzej 😞 a domu nikt za mnie nie posprząta, pies też sam na spacer się nie wyprowadzi echhh sierpniu gdzie jesteś 😞
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
czarna- tak pamietam, ale nie kumam tego w dalszym ciagu

basia- ja tam sie nie zgodze z tym ze niby tetra mialaby wplyw by szybciej dziecko oduczylo sie pieluch bo moja oduczyla sie poprzez nasze konsekwentne zachowanie (calkowicie zdjeta pielucha i na dzien i na noc i na dwor) i po 2 tygodniach dziecko odpieluchowane bezproblemowo, bezwpadkowo w wieku 2 lat 🙂 a w zyciu nie zalozylam jej tetry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Dziewczyny chyba mnie przekonałyście do tego ślubu. 😉

Renata może to mała Ci się tak ułożyła i dlatego masz parcie na pęcherz. .. W badaniu moczu powinno wyjść co i jak. Pij sok z żurawiny albo jedz suszoną żurawinę (nawet smaczna) i dużo wody.
tutaj masz artykuł o zapaleniu dróg moczowych. 😉

Cobi ból w dole pleców czasem świadczy o odklejającym się łożysku, tak słyszałam...kiedy miałaś wizytę ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
mph napisał(a):
mikusss__ napisał(a):

Cobi ból w dole pleców czasem świadczy o odklejającym się łożysku, tak słyszałam...kiedy miałaś wizytę ?

eee bole plecow to normalka w ciazy....a przy wiekszym wysilku to juz wogole.


nie strasz mnie nawet... wizyta w poniedziałek za tydzień
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Dominika- ja w poprzedniej ciazy bylam na weselu dwudniowym w 9 miesiacu u tych znajomych z Raciborza co u nich przez weekend bylismy, bawilam sie rewelacyjnie, tanczylam, jadlam za pieciu i wytrzymalam w pierwszy dzien do rana a w drugi zmylismy sie przed polnoca zeby do domu pojechac bo maz musial rano do pracy, naprawde bylo super choc ludzie patrzyli na mnie ze zgroza gdzie ja sie biore z takim brzuchem do tanczenia, zejeszcze im tam urodze, na wszelki wypadek torbe do szpitala mialam ze soba 🙂 wiec ja bym poszla.

Dziewczyny co do pieluch wielorazowych to powiem Wam ze ja napalilam sie na ekologie i na te pieluchy wielorazowe w pierwszej ciazy bo duzo czytalam, mowili na szkole rodzenia i pokazywali i siwierdzilam ze sprobuje- kupilam pakiet pieluch ekoogicznych wielorazowych takich niby nowoczesnych za 700 zl, mialy byc chlonne jak pampersy ale rzeczywistosc mnie przerosla- wcale nie byly tak chlonne jak jednorazowki, non stop trzeba bylo zmieniac, smierdzialo w lazience , pranie codziennie samych pieluch- jaka to strata wody, pradu proszku jakby policzyc w skali miesiaca, a te wklady bambusowe schneły wieki 😮 takze od tego czasu jestem zdania ze ta cala ekologia to pic na wode 🙃 takze ja juz w zyciu nie zaloze nic takiego dziecku ani tetry, choc moja ma 19 miesiecy i nie odpieluchowana jeszcze, ale teraz jest etap na nie wiec przeczekam.
Basia- a po co sprawdzaja smolke 😮 pierwszy raz slysze zeby ktos na kupe noworodka patrzyl bez powodu, mi srodowiskowa patrzyla w domu ale mloda miala rewolucje brzuszkowe, w szpitalu nikt, zreszta ta smolka jest raczej gesta i w jednorazowke nie wsiaka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
ja też jestem w szoku z tymi tetrami 😁 nawet nie wiedziałabym jak to założyć 😜 u nas 4 lata temu nie było nic potrzebne wszystko było teraz dowiedziałam się że pampersy i chusteczki trzeba mieć swoje a ubrania dają szpitalne... moja miała tetre na sobie tylko po to żeby bioderka ładnie się \"\"układały\" ale pod spodem miała jednorazówki :P hehe to Basieńko nowość nam zapodałaś :P

aaa nie czuje pleców :/ Zuzi pokój ogarnęłam po tej wymianie okien ale mój pokój poracha 😜 ale nie sprzątam bo mój się za remont wzioł o.O myślałam że to bedzie musiało nabrać mocy prawnej albo coś a ten tak z marszu zaczoł :P

jutro wizyta u diabetologa z samego rana bo mocz i krew bedą robić też od razu... lece spać bo nie wstane 😜
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Basienka84 napisał(a):
katiaa85 napisał(a):
co do wyprawki to ja wogole nic jeszcze nie zaczelam szykowac nic kompletnie nic. Nawet nie zaczelam zakupow jeszcze mam tylko ciuszki nie poprane i lozeczko :P

nie wiem czy Cie to pocieszy, ale ja mam tak samo 😉 mam lozeczko ale nie mam materaca 😉 ciuchy sa gdzies na styrchu jeszcze spakowane. Gdzies w szafie znalazlam jeszcze nowe podpaski i podklady z poprzedniego porodu, wiec przynajmniej to mam. Pieluch nie kupuje poki sie nie urodzi maluch, bo nie wiem czy 1 czy 2 kupowac. W szpitalu i tak nie pozwalaja miec papersow, tylko tetrowe pieluchy daja. A jak bedzie wychodzic to na wyjscie sie kupi.
Nie wiem kiedy zaczne prac i prasowac. Jakos mi sie nie chce. W poprzedniej ciazy mialam wiecej checi....


co do pampersow ja z cora uzywalam 2 od poczatku a miala nie cale 3kg teraz kupie do szpitala 1 paczke 1 ale 2 tez kupie. Ja tez mam lenia by sie za cokolwiek wziac az wkoncu na ostatnia chwile bede wszystko szykowac znajac zycie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Kacha_84 napisał(a):

Kasia śliczna ta twoja córcia 🤪 widziałam fotki na FB. Ah te włosy i oczęta!


hehe dzieki 🙂 to jest maly lobuz o twarzy aniolka. Ale jak nie ma humorkow to taka slodka ze tylko calowac. Musze ja nagrac jak sie smieje dzis wzielam lalke i udawalam ze lalka zyje a ona tak sie chichrala ze szkoda ze tego nie nagralam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej
U mnie dziś dzień pełen wrażeń, podróż busem na uczelnie,składanie prac, potem popołudnie z dzieckiem i wieczorem byliśmy u znajomych.
Ta tetra w szpitalu też mnie bardzo zaskoczyła,ale muszą mieć PORZĄDNY powód by dokładać sobie tyle roboty 😮 Bez sensu trochę,obserwowanie tej smółki. Grunt,żeby dziecko to wydaliło,ale raczej nikt mi tego nie oglądał. Tylko pytali czy zrobił. Wszystko było widać w jednorazówce.
Danusia też czytałam o tych eko pierdołach,ale jak to bywa z takimi rzeczami wcale tak tanio nie kosztują 🤢 Najekologiczniej i ekonomicznie wychodzi tetra :P

Ola, ból pleców w ciąży to norma... Jeśli czujesz się jak połąmana, potłuczona, wszystko boli to jest normalne 🙃 Gorzej gdyby bóle przypominały te na okres albo były regularne (tj skurcze krzyżowe; łapią i puszczają..) Pocieszę Cię,że im dalej to będzie jeszcze gorzej 😮

Dominika nie przesadzaj serio. Masz właściwie tylko brzuch,ale to chyba normalne w ciąży? :P
Jakieś leginsy ciążowe + ładna tunika i można iść na cywilny. Kup sobie dziewczyno ze dwie,trzy szmaty ciążowe,bo ciągle narzekasz na brak garderoby :P Niestety jeszcze 2 miesiące i w coś tyłek trzeba wcisnąć a po porodzie to małoo która wygląda tak jak dawniej, brzuch jeszcze \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"wisi\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\" kilka dni i wygląda jakby tam dziecko było jeszcze,więc te ubrania jeszcze Ci się przydadzą.
Ja idę na wesele 19 lipca i 2 sierpnia. W nosie amm to jak wyglądam, normalne chyba że w ciąży nie wbiję się w dopasowaną kieckę i nie piję alkoholu.
Pocieszę Cię,że miałąm takiego samego bzika na punkcie swojego ciałą w pierwszej ciąży, tycia, itd. Przeżywałam każde wyjście jak młody rolnik wykopki,ale to było prawie 3 lata temu. Teraz widzę różnicę w myśleniu,nie skupiam się na takich pierdołach. No,ale to chyba przyszło z wiekiem,bo miałam tak samo jak Ty takie \"problemy\" Ot,normalna sprawa,że chce sie dobrze wyglądać,ale wyjdź z tego założenia,że twoja ciąża i twoej humory nie są dobrym argumentem by nie być na ślubie szwagra. Podróż dacie radę, kilka postojów w trakcie i nawet sie nie obejrzysz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Cześć Dziewczyny 🙂

Co do sprawdzania smółki to też pierwsze słyszę 🙂 Rzeczywiście pytali, czy mały wydalił, ale nikt zawartości pampersa nie analizował 😉 i dlatego ta szpitalna tetra robi na mnie wielkie wrażenie, ale eko mamą nie jestem i nie będę z tetrą walczyła - choć nawet kiedyś kupiłam orzechy do prania (i do tej pory ich nie wypróbowałam)... a pieczenie chleba i noszenie dziecka w chuście chyba się nie liczy, bo zielonym trzeba być od stóp do głów 🤪

Odpieluchowanie z kolei to zupełnie indywidualna sprawa - co dziecko to odrębna historia 🙂 Ja robiłam kilka podejść - bez tetry, ale z majteczkami i się nie udawało, więc odpuszczałam, ale jak okazało się, że nadszedł TEN moment, to pieluchy pozbyliśmy się w dwa dni; bez terroru, ganiania z nocnikiem i na totalnym luzie 🙂 Drugiego dnia usłyszałam: "Ale mamooo, przecież siusiu robi się na nocnik" - jakby to była najnormalniejsza rzecz na świecie 😁 😁

Bóle pleców w III trymestrze to niestety norma; mnie też dopadły i cóż...jakoś trzeba przeżyć 🙂 Za pierwszym razem i w ciąży, i po porodzie też mnie okropnie bolał krzyż, bo wszystko wracało na swoje miejsce...ech....okropny ból; siedziałam, karmiłam małego i ryczałam, ale po miesiącu przeszło 🙂
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Witam ja dziś do diabetologa na mocz i morfologie i wizytę kolejki tu straszne ale wiek powyżej 70tki więc trudno o pierwszeństwo...
U nas z pampersami było różnie w dzień ok szybko poszło ale w nocy nawet niedawno jej się zdarzało ale z perspektywy czasu jestem przekonana że to było na tle nerwowym tzw. "nocne moczenie" tyle co te moje dziecko zmian miało w życiu to nie jeden dorosły nie miał a ona dzielna tak odreagowywala... Mając nie całe 4lata...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
u nas tez nie analizuja w szpitalu smółek 😁
pytanie tylko pada czy byla kupka czy nie? jak bylo to ile.

moja wazyla przy porodzie 3 kg i wdniu wypisu do domu takze 3kg i od poczatku uzywalismy pampersow 1 i to dosc dlugo bo dupke i nozki miala zawsze jak modeleczka 😉 no a przy tym jest i byla zawsze wysoka 😉
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
xandi- no nie mow ze pieczenie chleba jest w stylu eko 😁a pieke na zakwasie dwa razy w tygodniu, pieke placki ( dzis sernik z truiskawkami) i takie cudo tez dzis od rana http://mama-am.blogspot.com/2013/06/fruzelina-truskawkowa.html pychota 🤪 i malo roboty. Ja za eko mame sie nie uwazam bo to wszystko eko to dla mnnie troche sciema, nie wierze tez w eko jedzenie bo coz z tego ze sama upieke ten chleb jak maka i inne skladniki nie wiadomo co w sobie ma, ale od 7 rano do 11 córa jest u babci wiec cos poza sprzataniem musze robic, ja tak nie umiem siasc na tylku i siedziec, czuje sie normalnie, plecy ani nic mnie nie bola wiec bym chyba oszalala z bezczynnosci, najchetniej to bym chodzila do pracy no ale z takim brzuchem na moim stanowisku mogloby sie to zle skonczyc wiec dla dobra dziecka siedze na tym zwolnieniu i organizuje sobie czas jak tylko sie da.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Hej,
Ja tam ekologiczna nie jestem za bardzo. Wychodze z zalozenia ze jesli chca to niech tak maja. 3 lata temu jak tam rodzilam tak to wygladalo. Pampers tylko do "wygrzanie sie" pod lampa a tak to tetra. Poki ja nie musze tego prac to super. Nie musialam nic przynosic dla dziecka i martwic sie czy dwa body mi starcza czy wiecej tego musze miec itp. chusteczek sie nie uzywalo tylko woda mylo sie tyleczek. W domu tez zawsze woda mylam tyleczek. Dla mnie to norma jest 😉
Niestety nie powiem Wam dlaczego sprawdzaja smolke, ale wiem ze sprawdzali. a tetre sie prostu zaklada 😉 mozna zabezpieczyc ceratka albo ceratowymi majteczkami 😉
Co do odpieluchowania tak jak pisalam tak slyszalam ze podobno dzieci na tetrowych szybciej lapia ta ze maja mokro i latwiej ich przesadzic na nocnik. Wszystko jest indywidualne i zalezne od dziecka. Mojemu zajelo 2 tygdonie na zalapanie i git. U mojej siostry Alex (mlodszy o 2 miesiace od Flora) jeszcze biega w pieluszce. Floro jest wolny od pieluchy od roku. Sa to kwestie indywidualne.
zuziek daj znac jak u diabetologa 🙂 ja wizyte mam dopiero na poczatek sierpnia 🙂 chyba ze wczesniej bedzie sie cos dzialo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na orzechy do prania to i ja sie rzuciłam,ale jakoś mnie nie przekonywały co do prania. zużyłam je do mycia w zmywarce.
Wogóle kupił mi mąż na promocji Lenora sensitive płyn do płukania, wyprałamw nim ubranka dla małego i matko taki smród intensywny. Nie wiem czy dla niemowlaka takie perfumy są dobre.... 😮
My chleba nie pieczemy,ale robią to moi rodzice. My tylko dokupujemy mąkę czy ziarna.
Co do oduczania od pampersa... Hmmm.. sama nie wiem co mam o tym wszystkim myśleć. Wszyscy doradzają żeby uczyć teraz, bo później nie dam rady z noworodkiem a ja widzę,że Alek nie jest zbyt gotowy (ma 2 lata 4 miesiące). Mimo wszystko spróbujemy teraz przez cały lipiec mamy na to czas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
Essence - dziecko musi być przede wszystkim świadome i gotowe - bez tego będziesz się kopała z koniem. Jak słyszałam dramatyczne opowieści znajomych o tym, jak ich dzieci zrażały się do nocników albo latały i sikały po mieszkaniu, to aż mi się słabo robiło. Mam i takich znajomych, którzy puszczali dziecko z gołym tyłkiem albo w majtkach do ogródka i tam jak sikało to w trawę, ale mnie taki sposób nie przekonuje - jakieś to takie upokarzające dla dziecka 🤢 I wiesz co? JAk Twój maluch będzie gotowy to zaskoczy błyskawicznie i nie ma, co się spinać 🙂

Mój synek ma w sobotę uroczyste zakończenie sezonu piłkarskiego 🙂 Będą dyplomy, medale, kopanie piłki, dmuchane zabawki i generalnie piknikowo-zabawowo 😉
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mamusia
essence ja tez mam nadzieje że to przejdzie z wiekiem i że przy kolejnej ewenatualnej ciąży nie będę na to zwracała uwagi jak teraz 🤔 Co chwilę kupuje coś nowego... i mam troche tych rzeczy ale wkurza mnie to że nie moge założyć swoich dżinsów i wielu innych rzeczy.. nie nawidze leginsów już haha. I po ciaży pewnie długo zanim założe jakieś leginsy 🤔 😜

Co do bólu pleców to tak wiem że bywa normalny od przemeczenia itp. Ale ból w dole pleców może też świadczyć od odklejaniu łożyska. Pamiętam jak moja kumpela u lekarza powiedziała że strasznie bolą ja plecy to zaraz badania co z łożyskiem itp. Więc nie zawsze to normalny objaw. Co nie świadczy że akurat Ola Ciebie to spotyka. I nie chciałam nikogo straszyć 😞 😜
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się

×
  • Dodaj nową pozycję...