Skocz do zawartości

1. tydzień ciąży

Zrezygnuj z alkoholu, papierosów i innych używek. Wybierz się do apteki po suplementy diety. Farmaceuta poleci Ci kwas foliowy (znajdziesz go też w zielonych warzywach, ciemnym pieczywie i otrębach), magnez i omega 3. Zrób badania laboratoryjne i ginekologicznie, aby sprawdzić aby sprawdzić stan swojego zdrowia.

Tydzień 1
Co dzieje się w 1. tygodniu ciąży? Prawo autorskie: Piotr Adamowicz / 123RF Zdjęcie Seryjne

Dzidziuś


Jest jedynie w  planach, ale często nie spodziewacie się, że niedługo pojawi się w Waszym życiu. Organizm przyszłej mamy produkuje komórkę jajową (około 2 tygodnie przed planowaną miesiączką), która uwolni się z pęcherzyka Graffa. Dobrze, jeśli przyszła mama kontroluje swoją owulację - pozwala to właściwie planować ciążę.

Mama


Jeśli planujesz ciążę, z pewnością zastanawiasz się jak odpowiednio przygotować się do tego ważnego kroku w Twoim życiu. Skorzystaj z naszego poradnika jak się przygotować do ciąży, aby ciąża przebiegała bez komplikacji, a dziecko było zdrowe. Dbaj o siebie, zdrowo się odżywiaj i nie przeciążaj. Zrezygnuj z alkoholu, papierosów i innych używek. Wybierz się do apteki po suplementy diety. Farmaceuta poleci Ci kwas foliowy (znajdziesz go też w zielonych warzywach, ciemnym pieczywie i otrębach), magnez i omega 3. Zrób badania laboratoryjne i ginekologicznie, aby sprawdzić stan swojego zdrowia.

5 mitów o ciąży


Od wieków wokół ciąży krąży wiele mitów i zabobonów. Najczęściej wynikają one z niewiedzy i braku znajomości specyfiki tego błogosławionego stanu.

 
1. Kobieta w ciąży nie może się kąpać w wannie - kiedyś obawiano się, że wraz z wodą w wannie do dziecka mogą przedostać się bakterie i drobnoustroje. Obecnie wiadomo, że czop śluzowy ulokowany u wejścia do macicy chroni dziecko przed tego rodzaju zagrożeniem. Przyszła mama powinna jednak zastanowić się nad kąpielą, jeśli ma podwyższone ciśnienie lub problemy z układem krążenia.  Nie ryzykuj, jeśli zaobserwujesz u siebie wysokie ciśnienie lub jeśli masz kłopoty z układem krążenia. Kąpiel w ciepłej wodzie rozszerza naczynia krwionośne.

2. Apetyt na ogórki lub śledzie oznacza, że urodzi się chłopiec - nie można wywnioskować, na podstawie zachcianek w ciąży, jaka będzie płeć dziecka. Poprzez wzmożony apetyt na pewne potrawy organizm informuje przyszłą mamę, jakich składników odżywczych potrzebuje. Większość ciężarnych kobiet ma chęć na ogórki kiszone lub śledzie, niezależnie czy spodziewają się syna, czy córeczki.
 
3. Nie można mieć w domu kota - obawy przed przenoszoną przez koty toksoplazmozą wcale nie muszą zmuszać Cię do szukania nowego domu dla swojego pupila. Jeśli zaraziłaś się toksoplazmozą przed poczęciem, przeciwciała ochronią płód i nie masz powodów do obaw. Jeśli chcesz uniknąć zakażenia w ciąży - nie opróżniaj kuwety samodzielnie. Toksoplazmozą możesz się zarazić jedynie przez bezpośredni kontakt z odchodami kota.

4. Nie można farbować włosów w ciąży - to mit, który od dawna wzbudza wiele emocji wśród kobiet w ciąży. Przyszła mama może farbować włosy, jednak wtedy powinna używać farb bez amoniaku - najlepiej na bazie naturalnych składników.
 
5. Duże dziecko = zdrowsze dziecko - Nieprawda! Dziecko, które w momencie porodu waży powyżej 4kg w przyszłości jest bardziej zagrożone cukrzycą i otyłością, niż noworodek o prawidłowej wadze (ok. 3,4kg).
 


Czy wiesz, że?


Powinnaś zapamiętać datę miesiączki, gdyż dzień pierwszego krwawienia liczony jest przez lekarzy jako pierwszy dzień ciąży. Jeśli zajdziesz w ciążę w ciągu najbliższych kilku dni, sama możesz obliczyć czas jej trwania. Kiedy nadejdzie moment kolejnej miesiączki, Ty będziesz już prawdopodobnie w 5 tygodniu ciąży. Przewidywany termin porodu można wtedy ustalić na 40 tygodni (tyle trwa pełny okres ciąży) po ostatniej miesiączce. Dlatego tak ważna jest jej data, która pozwoli przybliżyć datę porodu.


Porady specjalisty


kalendarz ciąży - płód w 1 tygodniu ciążyJako odpowiedzialna, przyszła mama z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do ciąży? Wiesz już, jak ważna jest dieta, odpowiednie suplementy i aktywność fizyczna. Co więcej możesz zrobić, by zwiększyć szanse na zajście w ciążę?
  • wylecz wszystkie dolegliwości i choroby - wybierz się do dentysty, który upora się z dolegliwościami dziąseł, jeśli cierpisz na problemy skórne odwiedź dermatologa;
     
  • wylicz swoje płodne dni i sprawdź kiedy masz największe szanse na zajście w ciążę -  kontroluj swój cykl miesiączkowy, mierz temperaturę, obserwuj śluz i zaopatrz się w test owulacyjny
     
  • często kochaj się ze swoim partnerem, gdyż codzienne współżycie poprawia aktywność i jakość nasienia
     
  • unikaj negatywnych emocji i silnego stresu
     
  • pamiętaj, że zdrowa dieta i rezygnacja z używek dotyczą również Twojego partnera 

0.0 / 0 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...