Skocz do zawartości

11. tydzień ciąży

zaczyna rozwijać się tęczówka (kolorowa otoczka wokół źrenicy). Skóra nabrała barwnika, lecz wciąż widać przez nią naczynia krwionośne. Tworzą się zalążki paznokci. Małżowiny uszne przesuwają się do góry.

11 tydzień ciąży
Jak wygląda 11. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Sebastian Kaulitzki / 123RF Zdjęcie Seryjne

Dziecko w 11 tygodniu ciąży - wielkość zarodka


Zmniejsza się znacznie ryzyko poronienia. Widząc obraz maleństwa podczas badania USG, zauważ, że jego głowa nadal stanowi niemal połowę długości ciała. To szybko ulegnie zmianie, ponieważ dziecko cały czas rośnie. Jego twarz się zaokrągla. 11 tydzień ciąży to czas kiedy zaczyna rozwijać się tęczówka (kolorowa otoczka wokół źrenicy). Skóra nabrała barwnika, lecz wciąż widać przez nią naczynia krwionośne. Tworzą się zalążki paznokci. Małżowiny uszne przesuwają się do góry, a uszy wewnętrzne i środkowe są już ukształtowane. Formują się już jajniki lub jądra, ale na razie tylko wewnątrz ciała. Na określenie płci trzeba jeszcze zaczekać, do momentu wytworzenia narządów płciowych. Kręgosłup maleństwa powoli się prostuje, co sprawia, że główka nie przylega już tak go klatki piersiowej.

Pomimo to, dziecko nadal ułożone jest najczęściej w pozycji embrionalnej - kolana są przyciągnięte do klatki piersiowej.  Jamę brzuszną wypełnia wątroba, która produkuje krew (dopiero w późniejszym etapie zacznie wytwarzać żółć i przejmie funkcję oczyszczania organizmu z toksyn).

Jelita Twojego maleństwa tymczasowo wepchane zostały do pępowiny. Układ nerwowy rozwinął się już do tego stopnia, że niektóre części ciała maluszka są wrażliwe na dotyk - górna warga oraz rączki, które automatycznie zaciskają się w piąstkę. Dziecko wykonując ruchy, ćwiczy mięśnie, które lepiej się rozwijają. Maluch prostuje też nogi i wykonuje coraz śmielsze ruchy, być może porusza już ustami. Serce pompuje krew po całym organizmie. Podczas badania za pomocą aparatu Dopplera będziecie mogli usłyszeć wyraźne bicie serca waszego dziecka.

Dzidziuś rośnie w szybkim tempie. Wielkość zarodka wynosi teraz ok. 5cm, dziecko waży ok. 7 gramów. Jest wielkości limonki.

Mama

Waga podczas ciąży budzi ogromne zainteresowanie przyszłych mam. W pierwszym trymestrze możesz przybrać na wadze średnio 1-2 kg, ale możesz również schudnąć. Całkiem prawdopodobne jest też, że pozostaniesz przy swojej wadze. Wszystko zależy od budowy ciała, przebytych chorób oraz odpowiedniego, zdrowego odżywiania. Nie kieruj się dość popularnym (choć już zanikającym) poglądem, iż w czasie ciąży powinnaś jeść „za dwoje” - to nie jest prawdą! W czasie ciąży potrzebujesz dziennie jedynie dodatkowych 300-500 kalorii.

Progesteron - hormon wytwarzany podczas ciąży - spowalnia Twoje trawienie, dlatego możesz odczuwać jelitowe i żołądkowe dolegliwości w ciąży, takie jak wzdęcia, gazy i odbijanie.

Ciekawostka


Według przesądów, jeśli podczas pierwszego trymestru ciąży cierpisz często na czkawkę - Twoja pociecha urodzi się z dużą ilością włosów. Ciekawe, w ilu przypadkach się to sprawdziło? ;-)



Czy wiesz, że?


11 tydzień ciąży to dobry czas, by poprosić lekarza o wykonanie tzw. testu podwójnego (PAPP-A). Pozwala on ocenić, na podstawie wywiadu, Twojego wieku, badania usg i biochemicznej analizy krwi, ryzyko wystąpienia ewentualnych wad rozwojowych i genetycznych płodu, takich jak zespół Downa czy zespół Edwardsa.

Tata


Jeśli byłeś na pierwszym badaniu USG z pewnością nigdy nie zapomnisz tego doświadczenia. W przypadku, gdy nie towarzyszyłeś partnerce podczas badań, wybierz się z nią przy najbliższej okazji. Twoja obecność, oprócz szansy ujrzenia swojego dziecka i usłyszenia jego bicia serca, to także doskonała okazja by współuczestniczyć w życiu ciążowym partnerki. Jeśli w tym czasie pracujesz i nie możesz wziąć wolnego, pomyślcie razem czy nie warto umówić się na badanie w innym dniu, np. w sobotę.

5.0 / 1 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

na innej stronie widziałam, że wielkość zarodka wynosi od 5-7cm. Ciekawe jak to sprawdzają 😜

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza


×
×
  • Dodaj nową pozycję...