Skocz do zawartości

24. tydzień ciąży

Płuca maleństwa nie są jeszcze przygotowane do samodzielnego oddychania. Rozwijają się w nich naczynia krwionośne i pęcherzyki. Dziecko ćwiczy oddychanie, połykając płyn owodniowy i unosząc klatkę piersiową w górę i dół.

24 tydzień ciąży
Jak wygląda 24. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Sebastian Kaulitzki / 123RF Zdjęcie Seryjne

Dziecko w 24 tygodniu ciąży


Jeśli dziecko urodziłoby się teraz byłoby wcześniakiem. Dzięki nowoczesnej aparaturze medycznej miałoby szanse na przeżycie, jednak przez długi czas musiałoby przebywać na oddziale intensywnej terapii, podłączone do respiratora umożliwiającego oddychanie. Jeszcze w latach 80-tych wcześniaki miały bardzo niskie szanse na przeżycie - jedynie 33%. Obecnie szanse te wzrosły do 70%.

W 24 tygodniu ciąży płuca maleństwa nie są jeszcze przygotowane do samodzielnego oddychania. Rozwijają się w nich naczynia krwionośne i pęcherzyki. Płód ćwiczy oddychanie, połykając płyn owodniowy i unosząc klatkę piersiową w górę i dół.

Skóra nadal jest cienka i widać przez nią narządy wewnętrzne, ale gromadzi się w niej coraz więcej tkanki tłuszczowej. Kości twardnieją, a w organizmie maluszka wytworzyły się wszystkie mięśnie. Mózg dziecka jest już aktywny w takim samym stopniu jak mózg noworodka. Twarz również przypomina tę po urodzeniu, ale jeszcze nie jest okrągła.
Maluch nadal ma zamknięte oczy. Na jego głowie pojawia się więcej włosów, można już rozróżnić ich barwę. Włoski na całym ciele, brwi i rzęsy są wyraźne i przykleja się do nich maź płodowa. Uszy są całkowicie ukształtowane, zajmują właściwą pozycję . Słuch jest bardzo dobrze wykształcony i dziecko odbiera dźwięki dochodzące z Twojego organizmu. Całkiem prawdopodobne, że słyszy już wyraźnie Twój głos i bicie serca.

Dzidziuś waży ok. 55g i mierzy ok. 30cm z wyprostowanymi nóżkami.

Czy wiesz, że?

  • kręgosłup dziecka składa się ze 150 stawów,
  • jego serce bije 160 uderzeń na minutę.

Mama

Możesz już zaobserwować czas czuwania i czas snu swojego maleństwa. Z pewnością słyszałaś dużo o przedwczesnym porodzie i zastanawiasz się, jak rozpoznać jego objawy. Może Ci on zagrażać szczególnie latem, z powodu odwodnienia organizmu, ale także jeśli odżywiasz się nieprawidłowo, jesteś w ciąży mnogiej, masz poniżej 17 i powyżej 30 roku życia, pracujesz fizycznie, stosujesz używki lub cierpisz na różne schorzenia i choroby przewlekłe.

Objawy przedwczesnego porodu:

  • skurcze macicy (więcej niż 6 skurczów na godzinę, każdy po ok. 30 sekund)
  • wysunięcie czopa śluzowego
  • ból w krzyżu
  • ucisk w miednicy
  • twardnienie macicy
  • unoszenie się macicy do góry
  • plamienie lub krwawienie z pochwy
Jeśli zaobserwujesz u siebie te objawy, skonsultuj się natychmiast z  lekarzem. Przedwczesny poród zagraża życiu dziecka. Dla pewności możesz wykonać badanie (wymaz z szyjki macicy i pochwy), które oceni ryzyko przedwczesnego porodu w ciągu najbliższych 2 tygodni.
 

24 tydzień ciąży to doskonały czas, aby coraz częściej wykonywać ćwiczenia wzmacniające dno miednicy. Możesz robić je wszędzie, bez względu na porę. Naprzemiennie ściskaj mięśnie, którymi powstrzymujesz strumień moczu i rozluźniaj. Powtarzaj te działanie kilka razy dziennie, po 10 razy.

Czytaj również: Stan przedrzucawkowy


Tata


Twoja partnerka jest już w widocznej ciąży, gdyż Twoje dziecko cały czas rośnie. Z pewnością napawa Cię to dumą. Jeśli przyszła mama jest zagrożona przedwczesnym porodem,  staraj się obserwować i słuchać jej. W przypadku nieprawidłowości musisz być gotowy, by jak najszybciej zawieźć ją do lekarza.

Ważne badanie


Nadszedł czas na kolejną wizytę u lekarza i położnej. 24 tydzień ciąży to dobry moment na wykonanie testu obciążenia glukozą, dzięki któremu można wykryć cukrzycę w ciąży. Do badania powinnaś stawić się na czczo. Po pierwszym pobraniu krwi otrzymasz do wypicia rozpuszczoną w wodzie glukozę. Krew zostanie pobrana po raz drugi po 2-3 godzinach. Jest to dość wyczerpujące badanie, dlatego musisz przyjść w towarzystwie bliskiej osoby, w razie gdybyś poczuła się słabo. Zaraz po badaniu wróć szybko do domu na śniadanie lub skorzystaj z zabranych ze sobą przekąsek

5.0 / 1 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...