Skocz do zawartości

36. tydzień ciąży

Układ krwionośny jest już w pełni rozwinięty (krew krąży w jego organizmie), a także układ immunologiczny. Maluch absorbuje z Twojego organizmu składniki odżywcze i niezbędne pierwiastki.

36 tydzień ciąży
Jak wygląda 36. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Sebastian Kaulitzki / 123RF Zdjęcie Seryjne

Dziecko w 36 tygodniu ciąży


Dziecko przygotowuje się do przyjścia na świat, powoli ustawiając się w miednicy. Maź płodowa znika z jego ciała. Aktywność Twojego malucha także się zmniejsza. Dzidziuś śpi przez większość czasu, jego ruchy są słabsze, ale wyczuwalne. Przeciąga się i próbuje znaleźć dla siebie więcej miejsca. Aby sprawdzić, czy dziecko ułożone jest w prawidłowej pozycji, położna wykona badanie palpacyjne. Maluszek słyszy dźwięki z zewnątrz, które zapamiętuje. Wzmacniają się jego kości, w tym również kości czaszki, której proces twardnienia rozpocznie się dopiero po porodzie. U Twojego maleństwa w pełni rozwinięty jest już układ krwionośny (krew krąży w jego organizmie), a także układ immunologiczny. Maluch absorbuje z Twojego organizmu składniki odżywcze i niezbędne pierwiastki, które mają wpływ na jego odporność po urodzeniu.

Maluch waży ok. 2,8 kg i mierzy ok. 46 cm z wyprostowanymi nóżkami.

Mama


Ostatnie tygodnie ciąży to czas intensywnego przygotowywania się organizmu do porodu. Twoja macica zajmuje już prawie cały obszar jamy brzusznej i zaczyna się obniżać, zmniejszając nacisk na przeponę i żołądek. Dzięki temu łagodzą się Twoje dolegliwości trawienne i problemy z oddychaniem.  Zwiększa się natomiast ucisk na pęcherz moczowy, przez co bardzo często korzystasz z toalety. Pojawiają się również problemy z nietrzymaniem moczu, których nie powinnaś się wstydzić. Dolna część brzucha może się napinać, wywołując dyskomfort. Weź kilka głębokich wdechów i wydechów, a poczujesz ulgę. 36 tydzień ciąży to czas kiedy Twoje mięśnie powoli rozluźniają się, ale w dalszym ciągu czujesz się ociężała i obolała. Jeśli to Twoja pierwsza ciąża nie bój się pytać i dzielić swoimi spostrzeżeniami. Każda niepokojąca wydzielina z dróg rodnych czy nieregularne skurcze powinny zostać skonsultowane z lekarzem lub położną. Ciąża w 36 tygodniu nosi już miano donoszonej, jednak maluch powinien jeszcze zostać w Twoim brzuchu. Zrezygnuj z wykonywania prac fizycznych i dłuższych spacerów, aby nie przyspieszyć porodu.


Ciekawostki - poród w innych kulturach

  • kobiety z plemienia Tuaregów, koczujących na Saharze, rodzą dzieci na pustyni (bezpośrednio na piasku). Podczas porodu przyszłej mamie towarzyszy akuszerka i mąż.
     
  • w Tanzanii, w plemieniu Masajów, kobiety podczas porodu nie mogą okazywać bólu, krzyczeć czy jęczeć.
     
  • w Mongolii po porodzie nie określa się płci dziecka (aż do 3 roku życia!), ponieważ według wierzeń, noworodek nie posiada jeszcze duszy.
     
  • plemienia z Ameryki Południowej traktują narodzenie dziecka jako wielkie wydarzenie, podczas którego ciało przyszłej mamy malowane jest w rytualne wzory. Po porodzie, łożysko, które jest otoczone czcią, zostaje zakopane lub powieszone na drzewie.

Tata


Nadchodzi dzień narodzin Twojego dziecka, nie zapomnij więc o zakupie fotelika samochodowego dla noworodka. Zapoznaj się z instrukcją i naucz się go instalować, aby uniknąć późniejszych komplikacji. Wspieraj swoją partnerkę w ostatnich tygodniach ciąży i odpoczywaj wraz z nią. Zbliżający się poród jest wydarzeniem pełnym emocji również dla Ciebie.



Specjalista radzi - jaki rodzaj znieczulenia przy porodzie?


Położna - 36 tydzień ciąży - kalendarz ciążyJeśli boisz się bólu, który może odebrać Ci radość z narodzin Twojego maleństwa, z pewnością rozważasz przyjęcie znieczulenia podczas porodu. Znieczulenie zewnątrzoponowe polega na założeniu cienkiego cewnika w przestrzeń okołooponową (środek kręgosłupa) i wprowadzeniu środków znieczulających. Środki te nie eliminują całkowicie bólu podczas porodu, a jedynie go zmniejszają. Nie ma powodów do obaw, znieczulenie jest całkowicie bezpieczne dla dziecka. W żaden sposób nie przedostaje się do jego organizmu, a dodatkowo usprawnia przepływ krwi przez łożysko. Pamiętaj jednak, że nie każdy szpital umożliwia podanie znieczulenia zewnątrzoponowego. Jeszcze przed porodem dowiedz się, czy w wybranej palcówce będziesz mogła skorzystać z tej opcji.

3.0 / 1 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...