Skocz do zawartości

34. tydzień ciąży

Dziąsła maluszka utwardzają się, rosną mu paznokcie, a włosy na główce stają się coraz bardziej gęste. Na razie oczy mają kolor niebieski, ale po porodzie może się to zmienić pod wpływem zetknięcia tęczówki ze światłem. Dziecko ma już kubki smakowe, które umożliwiają rozróżnianie smaków.

34 tydzień ciąży
Jak wygląda 34. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Sebastian Kaulitzki / 123RF Zdjęcie Seryjne

Dziecko w 34 tygodniu ciąży


Organizm Twojego dziecka składa się już w 15 procentach z tłuszczu, który będzie ogrzewał dzidziusia po porodzie. 34 tydzień ciąży to czas kiedy układ oddechowy malucha jest już odpowiednio rozwinięty. Gdyby Twoje dziecko urodziło się w tym tygodniu, potrafiłoby samodzielnie oddychać. Dziąsła maluszka utwardzają się, rosną mu paznokcie, a włosy na główce stają się coraz bardziej gęste. Na razie oczy Twojego dziecka mają kolor niebieski, ale po porodzie może się to zmienić pod wpływem zetknięcia tęczówki ze światłem. Maluch ma już kubki smakowe, które umożliwiają rozróżnianie smaków. Intensywnie rozwijają się nadnercza, w których produkowane są m.in. hormony płciowe i adrenalina. Możesz już sama sprawdzić położenie Twojego dziecka. Jego ruchy są bardzo mocne i czasem boleśnie odczuwasz „kopnięcia” maluszka. Te najmocniejsze wykonywane są nóżkami, a te bardziej delikatne - rączkami. Krótko po porodzie Twój dzidziuś będzie pamiętał swoje niewygodne miejsce. Najlepiej będzie się czuł owinięty kołderką i kołysany do snu, jak to miało miejsce w macicy.

Maluch waży ok. 2,3 kg i mierzy ok. 45 cm w pozycji wyprostowanej, a ok. 35 cm zwinięty w kłębek.

Mama


Termin porodu zbliża się wielkimi krokami. Zaopatrz się w specjalistyczne publikacje i zapoznaj się z opiniami innych kobiet. Wymiana poglądów pomoże Ci w przygotowaniach do porodu oraz opiece nad maluchem. Ponieważ dziecko szybko przybiera na wadze, powiększa się również Twój brzuch. Dolegają Ci niestrawność i zgaga, wynikające między innymi z przesunięcia się żołądka do góry i produkcją hormonów odpowiedzialnych za spowolnienie trawienia. Możesz też mieć problemy z koncentracją i pamięcią, z powodu tymczasowego kurczenia się komórek mózgowych. Twoje oczy są suche, opuchnięte i narażone na podrażnienia. Jeśli używasz soczewek kontaktowych, zrezygnuj z nich na jakiś czas i wróć do okularów. Pomocne mogą okazać się też krople nawilżające. Monitoruj wydzielinę z pochwy. Jeśli zaobserwujesz nieprawidłowości (zmiana koloru, widoczne grudki, krew) skontaktuj się z lekarzem, gdyż może dojść do zakażenia. Grzybice są popularnym schorzeniem u kobiet w ciąży, ale nieleczone mogą prowadzić do powikłań i przedwczesnego porodu.

Wskazówki dla mamy


Twoje oczy są suche, opuchnięte i narażone na podrażnienia. Jeśli używasz soczewek kontaktowych, zrezygnuj z nich na jakiś czas i wróć do okularów. Pomocne mogą okazać się też krople nawilżające.

Tata


Upewnij się, że wszystko jest przygotowane do porodu. Twoja partnerka może mieć teraz problemy z koncentracją, dlatego sam przygotuj niezbędne dokumenty. Spakuj przyszłej mamie dowód osobisty, zaświadczenie o ubezpieczeniu zdrowotnym, kartę ciąży i wszystkie wyniki badań (jeśli nie wiesz gdzie są, poproś o nie swoją partnerkę). Trzymaj przy sobie kluczyki do samochodu, numer telefonu do szpitala i do dyspozytorni taxi.



Specjalista radzi - jak wybrać szpital do porodu?


Położna o 34 tygodniu ciążyJeśli nie zdecydowałaś się jeszcze, w którym szpitalu urodzisz dziecko, pamiętaj, że w Polsce nie obowiązuje rejonizacja opieki okołoporodowej. Możesz wybrać dowolny szpital (niezależnie od miejsca zameldowania czy zamieszkania), w którym będziesz czuła się komfortowo i otrzymasz profesjonalną opiekę medyczną. Wybierz się do różnych placówek, sprawdź jak wyglądają sale porodowe i porozmawiaj z położnymi. Poproś o radę koleżanki, które mają już za sobą poród i porównaj ich opinie. Pamiętaj, że masz prawo rodzić w odpowiednich warunkach i sama wybrać miejsce, gdzie przyjdzie na świat Twoje maleństwo.


 

0.0 / 0 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...