9. tydzień ciąży
Rozwijają się ręce, ramiona, nogi i uszy, a stopy się wydłużają. Wykształciła się także górna warga. Głowa powiększa się w szybkim tempie i może sprawiać wrażenie większej od reszty ciała, choć w rzeczywistości zajmuje mniej niż jego połowę.

ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dziecko w 9 tygodniu ciąży
Zanika „ogonek” , a ciało dziecka staje się coraz bardziej proporcjonalne. Łożysko intensywnie się rozwija, jednak nie pełni jeszcze swojej funkcji. Maluch bardzo szybko rośnie, a jego uszy przesuwają się na boki. Serce jest już ukształtowane i bije 170 razy na minutę. Powoli tworzy się przepona, która teraz jest grupą mięśni oddzielającą klatkę piersiową i brzuszek. Dziecko ma ok. 13-17mm CR (od czubka główki do pupy), waży ok. 1 gram - jest trzykrotnie większe niż w momencie poczęcia.
Wykształciły się już łokcie! Rozwijają się ręce, ramiona, nogi i uszy, a stopy się wydłużają. Wykształciła się także górna warga. Głowa powiększa się w szybkim tempie i może sprawiać wrażenie większej od reszty ciała, choć w rzeczywistości zajmuje mniej niż jego połowę. Maluszek może ruszać kręgosłupem i rączkami. Robi to spontanicznie, ale już bardziej zdecydowanie, ćwicząc swoje mięśnie. W tym tygodniu intensywnie będzie przebiegał proces kostnienia, który potrwa jeszcze wiele tygodni.
Mama - dolegliwości w ciąży
9 tydzień ciąży to czas kiedy możesz doświadczać duszności. Typowe objawy ciąży w tym okresie to również krwawienie z nosa i przesuszenie śluzówki. Tego rodzaju dolegliwości mogą prowadzić do zapalenia zatok. Pomyśl wtedy o inhalacjach, które pomogą Ci „odblokować” nos. Postaraj się nawilżać powietrze w sypialni, kupując specjalne nawilżacze, przynoszące ulgę. Zmęczenie, senność, nadwrażliwość piersi i mdłości to dolegliwości w ciąży, które na razie nie ustępują. Dodatkowo możesz skarżyć się na zawroty głowy. Zawsze staraj się mieć przy sobie jakąś przekąskę (np. migdały, banany) i nie wychodź z domu bez śniadania. Możesz dostrzec, że obwód talii powiększa się, a ubrania stają się za ciasne. Jest to związane ze spowolnieniem pracy układu krwionośnego i zastoju krwi w organizmie.
Wskazówki dla mamy
Z pewnością zauważyłaś, że Twoje piersi znacznie się powiększyły. Wybierz się na zakupy do sklepu z bielizną. Pamiętaj, aby wybrać odpowiednio dopasowany biustonosz, który nie będzie uciskał piersi. Wybieraj materiały naturalne, zrezygnuj z fiszbinów i biustonoszy typu push-up. Zbyt duży ucisk może prowadzić do powikłań przewodu mlecznego.
Tata
Zastanawiasz się skąd te nagłe zmiany nastrojów u przyszłej mamy. To efekt hormonów, które powodują rozdrażnienie, wrażliwość i pozostałe stany emocjonalne, pojawiające się nagle i bez uzasadnionych przyczyn. Ciało Twojej partnerki ulega nieustannym przemianom. Kiedy rozwinie się łożysko (spełnia funkcję niektórych hormonów w organizmie dziecka), przyszła mama poczuje się lepiej.
4.0 / 1 głosów
-
Artykuły polecane w tym dziale
-
Pozostałe artykuły
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia