Skocz do zawartości

18. tydzień ciąży

Płuca, choć już ukształtowane, dopiero doskonalą swoje funkcje. Tworzą się w nich pęcherzyki płucne. Rozwija się przednia część kory mózgowej, w której znajdują się ośrodki czuciowe. Powstaje mapa czuciowa oraz umiejscowiona.

18 tydzień ciąży
Jak wygląda 18. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Sebastian Kaulitzki / 123RF Zdjęcie Seryjne

Dziecko w 18 tygodniu ciąży


Powstały już wszystkie narządy, jednak na tym etapie maluch nie mógłby żyć samodzielnie, poza organizmem matki. Jego płuca, choć już ukształtowane, dopiero doskonalą swoje funkcje. Tworzą się w nich pęcherzyki płucne. Rozwija się przednia część kory mózgowej, w której znajdują się ośrodki czuciowe. Powstaje mapa czuciowa oraz umiejscowiona tuż za nią, mapa ruchowa. Skóra w dalszym ciągu jest cienka i czerwona, ponieważ ilość odkładającej się tkanki tłuszczowej nie jest jeszcze na tyle duża, by stała się grubsza. Nerki intensywnie pracują. Dziecko połyka i wydala płyn owodniowy.

Lanugo pokrywa całe ciało maluszka i będzie go chronić do samego porodu. Niekiedy po urodzeniu można zaobserwować meszek płodowy nawet na twarzy i uszach noworodka. Układ pokarmowy przez cały czas doskonali swoje funkcje. Powstają gruczoły trawienne, a jelito grube zostaje wypchane do tylnej części brzuszka. Jeśli spodziewasz się dziewczynki, liczba komórek jajowych zwiększyła się do 6 milionów - po urodzeniu pozostanie ok. 1 miliona komórek.

Rysy twarzy nabierają kształtów i uwidaczniają się. Głowa jest proporcjonalna w stosunku do kończyn. Można zaobserwować nowe ruchy takie jak krzyżowanie nóg, czy obroty - dziecko nadal ma dużo miejsca. Ćwiczy i porusza się, dzięki czemu rozwija stawy i kości, a także zwiększa siłę mięśni. Maluch jest bardziej aktywny kiedy Ty odpoczywasz -  ruch kołysze go do snu.

Dziecko zwiększa swoją masę w bardzo szybkim tempie, waży 160-180g i mierzy od 12-17cm.

Mama


18 tydzień ciąży to czas kiedy najprawdopodobniej nasilą się bóle pleców. Przesuwa się środek ciężkości ciała, przez co dolna część Twojego kręgosłupa wygina się do przodu. Dodatkowo, za sprawą działania hormonów, rozluźniają się mięśnie i stawy. W ten sposób organizm przygotowuje macicę do dalszego powiększenia się. Aby zmniejszyć dolegliwości dbaj o prawidłową postawę ciała, śpij na twardym materacu w pozycji bocznej, a gdy wracasz z zakupów rozłóż ciężar równomiernie, na dwie ręce. Pomocne okażą się też ćwiczenia o małej intensywności i masaż.
Drugi trymestr ciąży to doskonały moment, aby zastanowić się nad wyborem szkoły rodzenia. Dzięki uczęszczaniu na zajęcia poszerzysz wiedzę na temat ciąży, przygotujesz się do porodu i dowiesz jak opiekować się noworodkiem.

Jak wybrać najlepszą szkołę rodzenia?
  1. Wielkość ma znaczenie - jeśli grupa zajęciowa liczy mniej członków, prowadzący zajęcia mogą poświęcić więcej czasu poszczególnym osobom. Mała liczebność grupy ułatwia też nawiązywanie znajomości z innymi uczestnikami.
     
  2. Program zajęć - sprawdź, jakie zajęcia oferuje dana szkoła. Dowiedz się czy przewidywane są spotkania z położną, psychologiem, rehabilitantem lub fizjoterapeutą, a także lekarzem pediatrą i ginekologiem. Nie może również zabraknąć gimnastyki dla kobiet ciężarnych i zajęć praktycznych.
     
  3. Sposób rodzenia - przed podjęciem decyzji o wyborze szkoły zastanów się nad sposobem rodzenia (naturalnie, ze znieczuleniem, w wodzie, poród rodzinny itp.). Skorzystaj z oferty placówki o zbliżonych poglądach i profilu. Doskonale, jeśli szpital w którym będzie odbywał się poród prowadzi własną szkołę rodzenia. Poznasz wtedy jego specyfikę i oddział położniczy.
     
  4. Jeśli mieszkasz w małym mieście, gdzie nie masz możliwości wyboru szkoły rodzenia, skorzystaj z jedynej dostępnej. Jeśli nie będziesz z niej zadowolona, zdobywaj wiedzę i umiejętności praktyczne na własną rękę. Zapoznaj się z publikacjami drukowanymi i internetowymi, a także poradnikami dla przyszłych mam.
     
  5. Zasięgnij opinii wśród innych mam, które uczęszczały już do szkoły rodzenia. Poproś o radę lekarza lub położną.


Ważne badania USG


18 tydzień ciąży to doskonały czas na wykonanie ultrasonograficznej oceny rozwoju ciąży, które może wykryć nieprawidłowości w rozwoju dziecka i położeniu łożyska. Podczas badania zostanie poddana kontroli:
 
  • ułożenie płodu/płodów, jego/ich położenie i czynności serca
     
  • biometria
     
  • budowa dziecka (czy jego ciało i organy wewnętrzne rozwijają się prawidłowo)
     
  • struktura i lokalizacja łożyska
     
  • pępowina (jej ułożenie)
     
  • ilość płynu owodniowego
Warto też wykonać badanie przesiewowe serca, dzięki któremu możliwe jest wcześniejsze rozpoznanie wszelkich wad i nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu serduszka Twojego dziecka.

Tata


Badania wykazały, że ponad połowa przyszłych ojców odczuwa niektóre objawy ciąży. Może wydawać się to dziwne i niedorzeczne, ale jeśli zaobserwowałeś u siebie wahania nastrojów, nudności i zwiększenie masy ciała, nie masz się czym przejmować. Zaangażowanie emocjonalne i obserwowanie objawów ciąży u partnerki mogą spowodować, że „przejmiesz” część dolegliwości. Fachowo nazywa się to zespołem Couvade, czyli „współczującą ciążą”. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule Męska ciąża urojona.
 

0.0 / 0 głosów







Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



×
×
  • Dodaj nową pozycję...