39. tydzień ciąży
Buzia dziecka jest okrągła, skóra jaśniejsza, a tkanka tłuszczowa odpowiednio wykształcona. W jelitach zgromadziła się smółka, która zostanie wydalona po porodzie. Maluch mniej przybiera na wadze, jednak dalej rośnie.

ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dzidziuś w 39 tygodniu ciąży
Twoje dziecko jest już gotowe do przyjścia na świat, ma rozwinięte wszystkie organy wewnętrzne. Układ oddechowy maluszka intensywnie przygotowuje się do samodzielnego oddychania i wydobycia pierwszych dźwięków. Jego buzia jest okrągła, skóra jaśniejsza, a tkanka tłuszczowa odpowiednio wykształcona. Maluch mniej przybiera na wadze, jednak dalej rośnie. Nie ma już miejsca na wykonywanie gwałtownych ruchów, więc oczekuje na poród w pozycji embrionalnej, z główką skierowaną w dół. Jego aktywność po porodzie może przejawiać się o tych samych porach dnia co podczas ciąży. Jeśli maluszek w ciągu dnia spał, a wieczorem odczuwałaś jego dynamiczne ruchy, z pewnością jego przyzwyczajenie się nie zmieni.
Dziecko waży ok. 3,3 kg i mierzy ok. 51 cm z wyprostowanymi nóżkami.
Mama
Poród może rozpocząć się w każdej chwili, dlatego powinnaś obserwować częstotliwość skurczy macicy. Te porodowe będą wyróżniać się bolesnością i regularnością (występują średnio co 10 minut) od dotychczasowych. Jesteś teraz zmęczona i tracisz apetyt. Przed porodem możesz odczuwać też nudności i wymioty. Wydzielina z dróg rodnych zwiększa się, ze względu na odchodzący czop śluzowy. Hormony intensywnie przygotowują macicę do porodu, jej szyjka staje się bardziej elastyczna i może się już rozwierać. W Twoim organizmie zwiększa się poziom kortyzolu, utrzymującego organizm w gotowości i wspomagającego układ nerwowy w radzeniu sobie ze stresem. Weź ciepłą kąpiel i postaraj się odprężyć. Oszczędzaj siły, w okresie oczekiwania potrzeby jest Ci odpoczynek. Obserwuj swoje ciało i porozmawiaj z bliską Ci osobą (mamą, przyjaciółką) o pierwszych objawach, jakie zauważysz.
Wskazówki dla mamy
Pamiętaj, że odejście wód płodowych nie zawsze oznacza rozpoczęcie akcji porodowej, gdyż skurcze mogą pojawić się później. Jeśli zauważysz plamienie o zabarwieniu różowym lub brązowym, to znak, że pękają naczynia krwionośne w szyjce macicy i poród niedługo się rozpocznie.
Tata
Jeśli Twoja partnerka zauważy objawy porodu, bądź gotowy natychmiast zabrać ją do szpitala. Na pewno martwisz się i chcesz, aby Twój maluszek bezpiecznie i szybko przyszedł na świat. Przyszła mama już wkrótce znajdzie się w rękach lekarzy, którzy będą czuwać nad prawidłowym przebiegiem akcji porodowej.
Czytaj również: Depresja w ciąży źle wpływa na dziecko
Poród - cesarskie cięcie

0.0 / 0 głosów
-
Artykuły polecane w tym dziale
-
Pozostałe artykuły
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia